‘Özgürlük Yürüyüşü’ başladı: ‘Yönümüz İmralı’

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve aile ile avukat görüşmelerinin engellenmesi dolayısıyla 32 aydır kendisinden haber alınamayan PKK lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması talepleriyle yapılan ‘Özgürlük Yürüyüşü’ çeşitli illerden başlatıldı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre ,İmralı Adası’na geçişin sağlandığı Bursa’nın Gemlik ilçesine yapılacak yürüyüş, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokraetik Bölgelr Partisi (DBP), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) öncülüğünde gerçekleştiriliyor.

ŞIRNAK VE URFA KOLLARI YÜRÜYÜŞE GEÇTİ

Birçok kentten Gemlik’e doğru yapılacak yürüyüşün Şırnak ve Urfa kolları yola çıktı. Şırnak ve ilçelerinde çok sayıda kişi, bindikleri araçları ile Gemlik’e doğru yola çıktı. HEDEP Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi yola çakmadan önce bir açıklama yaptı.

‘YÖNÜMÜZ İMRALI’

Yürüyüşe çıkma amaçlarını dile getiren İrmez, “Gemlik yolundayız. Tam 25 yıldır Sayın Öcalan ve arkadaşları üzerinde ağır bir tecrit var. Bu yüzden tecride karşı bir hamle başlattık. Bu hamlemiz devam edecek. Her ne kadar engeller olsa da bizler durmayacağız. Biz Botan olarak yönümüzü İmralı Adasına vereceğiz. Yürüyüşümüz Amed’te başlayacak. Talebimiz odur ki bütün demokrasi örgütlerinin, demokrat kesimlerinin bu yürüyüşe katılması ve bu tecridin bir an önce kırılması. Özgürlüğün sağlanması için, barışın sağlanması için Gemlik’e yürüyoruz” dedi.

Yapılan açıklama sonrası “Tecride hayır” sloganları atıldı. Ardında araçlarla yola çıkıldı. Yürüyüş kolu Mardin ve Diyarbakır üzerinden yollarına devam edecek.

Gemlik’e doğru “Özgürlük Yürüyüşü”nün başlatıldığı bir diğer kent olan Urfa’da da kalabalık Hilvan toplandı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) il ve ilçe örgütlerinin organizesinde buluşan kent halkı yürüyüş kolunun bir diğer ayağı olan Diyarbakır’a doğru yola çıkıldı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x