Merkez Bankası Eski Başekonomisti Hakan Kara Duyurdu: Yeni Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

1 Aralık’ta yapılması beklenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu öncesinde milyonlarca çalışanın aklında asgari ücrete yapılacak zam oranı yer alıyor.

Asgari ücret, doğrudan toplumdaki çalışan nüfusun yarısına yakınının alacağı ücreti belirlediği gibi, birçok meslek grubunda da ödenen ücretler asgari ücrete yapılacak artış referans alınarak belirlenmekte. Bu nedenle toplumun tamamına yakını açıklanacak yeni asgari ücreti beklerken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski başekonomisti Hakan Kara, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 2024 yılı için beklediği asgari ücreti duyurdu.

“ASGARİ ÜCRET YÜZDE 40 ARTACAK, 16 BİN LİRAYA YÜKSELECEK”

Türk-İş tarafından paylaşılan açlık sınırı grafiğine yer veren Kara, geçmiş yıllarda söz konusu rakamlar ile asgari ücret arasındaki ilişkiyi gösteren bir grafik paylaşarak, bu doğrultuda yeni yılda asgari ücrete yapılması beklenen zammın yüzde 40 olduğunu belirtti.

Halihazırda 11 bin 402 lira olan asgari ücretin, yapılacak yüzde 40’lık zamla doğrudan 16 bin liraya tamamlanacağı yönünde beklentisini belirten Kara, 2024 yılında asgari ücrete tek bir zam yapılacağının açıklandığını vurgulayarak, asgari ücrette adil değerin 17 bin 500 lira olması gerektiğini belirtti.

“ALIM GÜCÜNÜN DÜŞMEMESİ İÇİN ASGARİ ÜCRET BU SEVİYEYE ÇIKMALI”

Uzman isim, konu hakkında yaptığı paylaşımda “Ücret artış sıklığının tekrar yılda bire indirilmesi durumunda, TCMB’nin %36 enflasyon tahminini dahi esas alırsak: 2024’te ortalamada ilave alım gücü kaybı yaratmayacak asgari ücret 17.500 TL (%53,5 artış)” ifadelerini kullandı.

Günlerdir basına yansıyan haberler ve Ankara kulislerinde konuşulduğu belirtilen rakamlar ise Kara’nın belirttiği seviyenin oldukça altında. Hükümete yakınlığı ile bilinen gazeteci Cem Küçük, yeni yılda açıklanacak asgari ücret için 16 bin lira seviyesini işaret ederken, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler nedeniyle bu rakamın 16 bin 500 liraya kadar artırılabileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x