İzlenme sayısı için kasten uçağını düşüren YouTuber’a hapis cezası

ABD’de geçirdiği uçak kazasının görüntülerini Aralık 2021’de YouTube’da yayınlayan ve kazayı daha fazla izlenme sayısı için kasıtlı yaptığını itiraf eden Trevor Jacob, hakim karşısına çıktı. Kaliforniya’da görülen davada Jacob’a 6 ay hapis cezası verildi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, California Eyalet Savcılığı, kasıtlı yaptığı kazayı Youtube’da yayınlayan Jacob’a ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, ‘daha fazla izlenme sayısı için’ kasıtlı kaza yapan Jacob’ın ‘federal bir soruşturmayı engellemek amacıyla delil yok etmek ve gizlemekle’ suçlandığı belirtildi. Eyalet Savcılığı, Jacob’ın bölge yargıcı tarafından 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı bilgisini verdi.

OLAY YERİNE DÖNDÜ, ENKAZI KALDIRDI, DELİLLERİ YOK ETTİ

Jacob, Kasım 2021’de üzerine kamera yerleştirilmiş bir uçakla yanına paraşüt ve selfie çubuğu alarak Santa Barbara bölgesindeki Lompoc City Havaalanı’ndan tek başına kalkış gerçekleştirmişti. Kalkıştan 35 dakika sonra Los Padres Ulusal Ormanı üzerinde paraşütüyle uçaktan atlayan Jacob, selfie çubuğuyla iniş anını, uçağa yerleştirdiği kameralarla da uçağın düşüş anını kayıt altına almıştı. Jacob, olayı Ulusal Ulaşım Güvenliği Kuruluna bildirmiş, kurul kendisine enkazı kaldırması gerektiğini belirtmişti.

Daha sonra helikopterle olay yerine dönen Jacob, enkazı kaldırmış ve delilleri yok etmişti. Youtube’da Aralık 2021’de görüntüleri yayınlayan Jacob’ın pilotluk lisansı geçen yıl iptal edilmişti. Jacob, videoyu bir ürün sponsorluğu anlaşmasının parçası olarak çektiğini, fazla görüntülenme almak için kazayı kasıtlı gerçekleştirdiğini söylemiş, ‘federal bir soruşturmayı engellemek amacıyla delil yok etme ve gizleme’ suçunu kabul etmişti.

Bölge Savcılığı, Jacob’un ‘varış noktasına ulaşma niyetinde olmadığını, uçuş sırasında uçaktan paraşütle atlamayı ve uçağı düşerken kayda almayı planladığını’ ifade etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x